Bu sayfada Otomobillerde periyodik bakımın önemi bilgilerine göz atabilir , parça fiyatlarına stok durumuna bakıp kargo sürelerini inceleyip en ucuz şekilde online acil yedek parça satın alabilirsiniz.Pazardaki fiyatlarla karşılaştırıldığında en ucuz araba parçaları için doğru yerdesiniz. Toptancıların deposu ile beraber ülkemizdeki oto yedek parça marketleri arasında en büyüğü.

Şase numarası girin :  i 
Şase No :


YADA

Otomobilinizin Markasını Seçiniz :  i 

Modelini Seçiniz :

Motor Tipini Seçiniz:


n11

Satış ortağımız olan N11 üzerindeki mağazamıza ulaşmak için tıklayın.

Satışa sunduğumuz parçaları toplu şekilde yada tek olarak n11 üzerinden sipariş etmek isterseniz lütfen ekranın sağ alt bölümündeki canlı destek linki ile iletişime geçin.

N11 deki yorumları incelemek isterseniz buraya tıklayın.

Bizi Paylaşın

Kargolama

Siparişinizdeki ürünler hazır ise 16:30 a kadarki siparişler aynı gün yola çıkacaktır. Ürünlerin en az bir tanesi depoda olması durumunda 14:00 a kadar tamamlanan siparişlerinizde aynı gün , 14:00 dan sonra tamamlanan siparişlerinizde ise paket bir sonraki gün yola çıkar. Kargo fiyatı Sürat kargo ile 9.90 TL, MNG ile 19,90 dir.Parça deposu sayesinde yedek parça siteleri arasında en hızlı.

  • < < < ÖNCE OTOMOBİLİMİZİ SEÇELİM - soldaki menüden aracınızı seçebilirsiniz :
Sepetinizde 2 oto parça bulunmaktadır. Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Alışverişe Devam Ödeme İşlemine Geçin

Otomobillerde periyodik bakımın önemi

Araçlarda periyodik bakım nedir?

Bugün, fabrikadan çıkan parçaları değiştirmeden 100.000 km için otomobilinizi kullanabilirsiniz. Araç iyi tasarlanmış olsa da, aracınızın parçaları zamanla yıpranacaktır. Filtreler, bujiler ve Kablolar, yağlar ,balatalar, silecekler hızlı aşınmaya tabidir. Bu parçaların belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi gereklidir.Bu söz konusu parçların yenilenmesi işlemine periyodik bakım denir.

Periyodik bakımın önemi nedir?

Filtre, buji ve buji kabloları, yağlar ,balatalar, silecekler ve bazı sensörler hızlı aşınmaya tabidir.Otomobilinizin belirli aralıklarda periyodik bakımla beraber bu parçaların yenilenmesi ihtiyacı vardır . Yapılacak bu bakım ömrünü uzatır ve yakıt tüketimini azaltır.Zamanında yapılmayan periyodik bakım eksikliği nedeniyle, aşırı yakıt tüketimi size bakım maliyetinin iki katından fazla zarar verecektir.

Periyodik bakımlarda en sık değişen parçalar hangileridir?

    Hava filtresi

    Hava filtreleri aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan aralıklarla değiştirilmelidir.Hava filtresinin görevi toz ve küçük parçacıkların motora girmesini önlemektir.Bu sayede silindirlerdeki kirin yağa yapışmasını ve pistonun motora yapışmasını önler. Kirli hava filtreleri, motorun oksijensiz kalmasına, motorun performans bozulmasına ve motorun hızlı aşınmasına neden olur. Hava filtresini her üç ayda bir gözle kontrol etmekte yarar vardır.


    Yağ Filtresi

    Günümüzde, motor yağları çok gelişmiştir ve bu sayede motor daha az aşınma ile çalışır. Fakat motorun çalışma esnasındaki aşırı ısı ve sürtünme ile zamanla motor yağında bozulmalar ortaya çıkar. Yağ filtresi bu parçaları filtreler ve motora girmesini önler. Bu şekilde, motor temiz yağ ile piston hareketini gerçekleştirir ve motor aşınmasını geciktirir.Her yağ bakımında yağ filtreleri değiştirilmelidir.


    İç kabin filtresi

    Polen filtreleri, kirli hava ve egzoz gazlarının kaputun içine girmesini önler. Kaptaki koku artarsa, polen filtresi değiştirilmelidir.Havadaki alerjenler, küf sporları astım gibi çeşitli hastalıklara neden olurPolen filtresi bakımı aracınızın kötü kokusunu ve ısıtıcı klima sisteminin daha verimli çalışmasını önler.Karbonlu olanlara karbonlu kabin filtresi , sade bez yada kağıttan oluşan filtrelere polen filtresi denmektedir.


    Yakıt filtreleri

    Yakıt filtreleri, motora giden yakıtı temizler. Bu motor aşınmasını azaltır ve motor performansını artırır.2 tip yakıt filtresi vardır. 1. benzin filtresi olarak 2. dizel filtredir. Benzin filtresi adı üstünde benzini temizleyen basit ve kağıttan yapılmış filtrelerdir.Mazot filtreleri ise daha karmaşık yapıda malzemelerdir.Mazot filtreleri dizel araçlarda kullanılır ve dizel yakıtları temizler.Sensörlü ve/veya ısıtmalı tipleri de mevcuttur.


    Oksijen sensörleri

    Oksijen sensörleri 1960 yılında Bosch tarafından geliştirilmiştir. 1980 yıl sonra otomobillerde kullanılmaya başlanmıştır. Oksijen sensörü emisyon kontrol sisteminin bir parçasıdır ve motorun beynine eksozdan aldığı verileri gönderir. Ayrıca bu parçaaya lambda sensörü de denir.Lambda sensörü amacı ise, motorun mümkün olduğunca verimli çalışmasına yardımcı olmaktır. Bu, aracın daha düşük emisyon değerleri yakalamasını sağlar.Yakıt tüketimini azaltır, hasarlı sensörler arabanızda kullanılan yakıtın %30'una kadar neden olur.


    Bujiler

    Bujiler ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Bugün üretilen kaliteli bujiler sayesinde bakım süreleri artmıştır. 10.000 km veya 1 yıl içinde, bujilerin değiştirilmesi gerekir, ancak bu süre bakım aralıklarına göre değişecektir. Kirli yakıt kirli hava emisyonları bujilerin hızlı bir şekilde aşınmasına neden olur. Bujilerin aşınması yakıtın tam yanmasını önler, performansı azaltır ve yakıt tüketimini artırır.Dizel ve benzinli otomobillerin bujileri farklıdır.Dizel araçlarda, dizel bujiler dizel patlamaya kolaylaştırmak için kullanılır.Kızdırma bujileri motorda sıkıştırılmış dizel hava karışımının patlamasını kolaylaştırır.Ateşleme bujisi, üzerinde adı olduğu için benzin hava karışımına ilk ateşlemeyi sağlamak için kullanılır.Ayrıca, bujiler periyodik bakım sırasında kontrol edilmelidir.Kablolardaki aşınma ve yıpranma, aracınıza zarar verecek ve yakıt tüketimini artıracaktır.


    Triger Seti

    Aracınızın kılavuzundaki tarihlerden önce eksantrik setlerini değiştirmek sizin yararınıza olacaktır. triger setinin arızası, motorun subaplarının eğilmesine neden olabilir, bu da setin değiştirilmesi maliyetinin yaklaşık 5 katını oluşturur.Artış beklemeden zamanlama kümesini değiştirmek yararlı olacaktır.Değişim sırasında orijinal ürünler kullanılmalıdır.Zincirli otomobillerde triger setinin sistemlerinde zincir değişimi 400.000 km'ye kadar çıkabilir.Genellikle, ses gelmeye başladığında zincir değiştirilmelidir.
    Buna ek olarak , silecek lastikleri , fren balataları, fren diskleri, V kayışları periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.

Web sitemizde yüksek kalite ve ucuz fiyatlı orijinal yedek parça sipariş edebilirsiniz.